M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Recep ayında orucu takva ile tutmak

"Recep Allah'ın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ümmetimin ayıdır."Bu ne demek?Ayların hepsi Allah'ın; kulların hepsi de Allah'ın; yer, gök, ne varsa cümle eşya Allahu Teâlâhazretlerinin ama neden Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz "Recep Allah'ın ayıdır." diye söylemiş? Allahu Teâl.

Devamı

Receb ayı, tevbe ayıdır

Hem kendimiz hayatımızın muhasebesini yapalım, kendi günahlarımıza tevbe edelim hem de etrafımıza; "Tevbe ayı geldi, gelin tevbe edelim!" diye tevbeyi anlatalım, hak yola girmeyi tavsiye edelim. Tevbenin nasıl olacağını öğrenelim, öğretelim..

Devamı

Receb Muazzam Bir Aydır

Receb'in ilk Cuma gecesi, bu gece, "Receb'in ilk Cuması" demek "ertesi günü Cuma olan gece" demek. Şu anda… Bunun da adına melekler "Regaib gecesi" demişler. Çünkü Cenâb-ı Hakk'ın rağbet edilecek, imrenilecek, özenilecek, istenilecek çok mükâfatlarının saçıla saçıla, bol bol kullara verdiği bir gece.

Devamı

Receb Ayı ve Bu Ayda Yapılan İbadetlerin Kat Kat Mükafatlandırılması

"Yâ Rabbi! Receb ayında oruç tutanları afv u mağfiret eyle." diyecekler. Bu gün oruç tutanlar o duaya muhatap olacaklar, mazhar olacaklar. İnşaallah bugüne kadar tutmayanlar da bundan sonra tutup nefislerini terbiye etmeye gayret eylesinler..

Devamı

Tüm Makaleleri Görüntüle

Makaleler

Sayfa Başı