M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Şevval orucunun fazileti

Sitte-i Şevvali tutun. O hususta hadîs-i şerîfler vardır. O sevapları da kazanın. İnsan bütün sene oruç tutmuş gibi olur. Ramazan'a bir de Şevval orucu ilave edebildin mi bütün sene oruç tutmuş gibi sevap alır; çünkü el-hasenetün bi aşri emsâlihâ… "Yapılan iyilikler en aşağı on misliyle mükâfatlandı.

Devamı

O Eyyam-ı Biyzde Oruç Tutun

Şimdi biz hangi aydayız? Şevval ayındayız. Şevvalin kaçındayız? 7'sindeyiz. Bir hafta sonra eyyam-ı biyz gelecek. 13'ü 14'ü 15'i eyyam-ı biyz. Bundan sonra, Şevval'den sonra Zilkade gelecek. Onun da 13'ü 14'ü 15'i eyyam-ı biyz. Ondan sonra Zilhicce gelecek. Zilhicce'nin 13'ü 14'ü 15'i yani Kurban Ba.

Devamı

Bayrama erdiğimiz şu günlerde

"Şevval ayında kim altı gün oruç tutarsa bütün sene hep oruç tutmuş gibi olur." Peş peşe de olur, ayrı ayrı da olur; peş peşe olma mecburiyeti de yoktur. Bugün hariç, bayramın ilk günü oruç tutmak yasaktır. Bayram edeceğiz, sevinç günüdür. Sonra tutulacak..

Devamı

İki Bayram Üst Üste Geldi!

Hem Şevval'in altı gün orucunu tutma sevabı alır hem de eyyâm-ı bîyz orucu tutmak diye zaten sevaplı bir şey var, o günlerde oruç tutmak da sevap, onun sevabını alır. Ya da pazartesi-perşembe oruçlarını tutmak sevap, onun sevabını alır..

Devamı

Tüm Makaleleri Görüntüle

Makaleler

Bildiğiniz üzere web sitemizde;

M. Zahid Kotku ile M. Es'ad Coşan hocaefendilerin sesli/görüntülü sohbetlerini yayınlıyor; resim ve özel eşyalarını da mecmerkezinde arşivliyoruz.

Elinizde özel çekim (düğün, ev sohbeti, gezi.. vb) kaset/video; resim, özel eşya, mektup .. varsa bizlere kargo edebilirseniz, o kasetleri bir taraftan dijitalleştirerek web sitesinde yayınlama/arşivleme fırsatını bulmuş olacağız, diğer taraftan da bir adet dijital kopyasını aslı ile birlikte sizlere ulaştırmış olacağız.

Resim, fotoğraf, mektup ..vb. dijitallerini gönderebilir, ya da asıllarını gönderip tarafımızca dijitalleştirildikten sonra asıllarını sizlere ulaştırabiliriz.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Kargo adresi: İskenderpaşa mah. Sarıgüzel cad. No:7 Fatih /İstanbul.

Mail: bilgi@mecmerkezi.org

Sayfa Başı