M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (236)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Soru: Âsiye adını sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in yasakladığı söyleniyor, doğru mu?

Cevap: Şimdi Âsiye [yazılırken] Türkçede a'nın nasıl yazıldığı anlaşılmıyor. Arapçada ayn ve elifle yazılırsa, "se"si de sadla yazılırsa sad olursa Âsiye "isyan eden" demek. Onu yasaklar Peygamber Efendimiz. Ama [yazılışı] elif medli olunca, o Firavunun zamanındaki Firavunun mü'min şeyi olmuş oluyor. İsmi oymuş. Bu şey âsi mânası anlaşılmasın diye Efendimiz şey yapmış olabilir.

Soru: Çocuklarımıza mürşid-i kâmil sevgisini, saygısını öğreterek Peygamber Efendimiz'in sevgisine alıştıramaz mıyız?

Cevap: Zaten öyle olur.

Mürşid-i kâmillerden bir tanesi kendisine intisaba gelen bir kimseye demiş ki:

"Evladım sen yemeklerden hangisini seversin?"

Demiş, "Efendim hiç ayırmam."

"Ya evladım hani kebap mı, baklava mı, börek mi, çörek mi? İmambayıldı mı?"

"Fark etmez efendim."

"Peki," demiş, "Çiçeklerden hangisini seversin?"

"Fark etmez efendim." demiş, "Hangisi olursa olur."

"Yani evladım sünbül mü, gül mü? Lale mi?"

"Mühim değil, fark etmez efendim."

E evladım şu şöyle mi?

Fark etmez.

Bu böyle mi?

[Fark etmez.]

Kızmış, "Git!" demiş, "Bir şeyi sevmeyi öğren, öyle gel!" demiş.

Yani sevmeyi bir öğrendi mi bir insan, sevmek bir kabiliyet. Onu öğrendi mi oradan asıl sevgiliyi bulur. Asıl seveceği bulur.

Avrupalılar çocuklarını küçükten bir takım şeylerle sevgiye alıştırıyorlar. Yani ilkokullarının amacı sevgi eğitimi gibi bir şey. Çocuklar böyle küçük civcivler, bilmem hayvancıklar vesairelerle sevgiye alıştırılıyor. Sevgiye iyice alıştıktan sonra da ileriye doğru istedikleri yöne tabi sevk etmek mümkün olur.

Onun için önce sevmeyi öğretirsiniz. O sevgiden "Evladım asıl sevgi şudur" diye asıl sevgiye yani intikal kolay olur. O bir usuldür.

Bir kişi de sormuş. Aile huzur ve muhabbet için dua istiyor.

Allah huzurlu muhabbetli aileler nasip etsin hepimize.

Bunun için ne yapabilirim? diyor.

Çok sabretmek lazım. Sabırla çok iyi olur. Kötülüğe karşı iyilikle de aile muhabbeti çok güzelleşir. Yani böyle o bana şunu yapması lazımdı yapmadı da küstüm de filan derseniz, herkes bir tarafa çeker. Olmaz. Daima dervişane ahlak ile yani kötülüğe iyilikle muamele ile bir şey beklemeden bir şey vererek olur.

Bütün geçimlerin, bütün güzelliklerin, muhabbetlerin temelinde sabır, sabır ve hilm, yumuşaklık vardır. Yani sen sabredeceksin, yumuşak davranacaksın. Kötülüğe iyilikle karşılıksız davranacaksın. Karşılık beklemeyeceksin. Allah rızası için yapacaksın yaptığını. Sabrını Allah rızası için sabredeceksin. Yaptığın iyiliği Allah rızası için yapacaksın. O zaman yavaş yavaş anlarlar, severler.

Hakkını sonuna kadar almak isteyince kavgalar oradan çıkıyor. Karşı taraf da "Ben de hakkımı isterim!" diyor. O zaman olmuyor.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz aile konusunda, aile içi yaşantısında latifeciymiş. Yani ailede pek böyle çatık kaşlılık iyi olmaz. Biraz muhabbetli, latifeli [olmak lazım.]

Allah hepinizden razı olsun.

es-Selâmü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtüh.

Sayfa Başı