M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Hacca Gidenlere Tavsiye

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Birçok kardeşlerimiz de gidecek inşaallah.

İçlerinde ne huysuzları da vardır onların. Buraya dünyanın her tarafından da insanlar gelecek. Bunların arasında Allah'ın sevdikleri, kutub dediğimiz, evliyâ dediğimiz, kırklardan dediğimiz zevât da vardır, onlar da gelirler. Fakat onların yüzünü de gözünü de göremeyiz, bilemeyiz de ama orada mevcutturlar.

Onların duasının kabul olunduğu bir yerdir ki onların duası sebebiyle orada bütün müslümanların duası da kabul olur ve temizlenirler.

Maalesef, maalesef [çok acınacak hallerimiz var.] Bizim bir misafirlerimiz gelmişti de o misafirlerimizin köyünden on tane hacı gitmiş. Dün gitmişler. "Hocaefendi, evvelce birçok hacılarımız arabalarla gidiyordu. Gidiyorlar, gittiler geldiler ama o gün günkü gidişleri neyse bugünkü hayatları da yine aynı hayat. Yine her çeşit kabahati işlerler, fenalıkları işlerler, camiye de gelmezler, günahları da irtikap ederler." dedi.

Böyle hacılıktan ne olacak yani?!

Hacılığın kantarı geldikten sonra ki hayatının bir evvelkinden daha iyi olması ile anlaşılır. Hayatın gitmezden evvelkinden daha biraz yükseldiyse hacılığın demek kabul olmuş demektir. Tekrar tekrar git tekrar tekrar yüksel. Fakat geldikten sonra bakıyorsun ki hayatın evvelkinden daha bozuk, demek ki hiçbir şeye yaramamış yazık o paralara!

Ama bu demek değildir ki sakın ha bir daha gitmeyeyim.

Şimdi biz namazları kılarız da kıldığımız namazların hiçbir şeye yaramadığını ben kendim biliyorum.

Allah affetsin!

Ama yine devam edeceğiz, kılacağız ki birgün içimize Allahu Teâlâ onun nurunu sunacak, hidayetini ihsan edecek, bakacaksın ki namazın içerisinden ayrılmak istemeyeceğiz artık. Namazın içerisinde bayılacağız. Ama o ruhu kabiliyetimize, istidâhımıza göre verecek olan Allah'dır.

Onun için hak yolundan, Allah demekten [ayrılmayacağız.]

Ben "Allah!" diyorum da hiç faydası olmuyor?

"Beceremiyorum!" de. Hiç bir şey, ne dersen de daima Allah'ı dilinden bırakma sakın.

Ama bir şey olmuyor?

Vesvesen geliyor, kuruntular geliyor, şeytan şöyle diyor, böyle diyor, ne derse desin, sen Allah'ı de, vazifen Allah demek senin. Senin vazifen Allah demek, şeytanın vazifesi seni sapıtmak. Sen onun sözüne bakacağına Allah'ın sözüne bak da Allah demekten dilini de ayırma gönlünü de ayırma!

Allah kusurlarımızı affetsin, tevfikatı samadaniyyesine mazhar buyursun.

Lillâhi'l-Fâtiha.

Sayfa Başı