M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (195)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Soru: "İslâm'da haremlik selamlık yoktur sonradan olma." demiş birileri.

Cevap: Yalandır, yanlıştır. Çünkü Peygamber Efendimiz Hazreti Fâtımatü'z-Zehrâ'nın evine giderken yanında sahabeden birileri vardı, dedi ki; "Yâ Fâtımâ! Yanımda sahabeden birileri var. Örtünün öbür tarafına geç." dedi. Yani kendisi gelen misafirlerin yanındayken, kendi kızının yanına girerken bile "perdenin öbür tarafına geç" diye söyledi. İslâm'da selamlık, haremlik vardır. Bunu söyleyenler yani yoktur diyenler ya cahil ya da kasıtlı.

Soru: Çalışan bir bayan zorunluysa başını açabilir mi?

Cevap: Açamaz, baş açmaya müsaade yoktur. Çünkü Allah "kapatın" dedikten sonra birisi açın diyemez. Öyle bir şey yoktur. Mümkünse başı kapalı bir yerde çalışacak. İlle orada açtırmak istiyorlarsa açmayacak.

Soru: Zikirleri bazen aksatıyorum. Sonradan telafi edilebilir mi?

Cevap: Hayır. Zikrin zamanı geçti mi vebali kalır, telafisi olmaz. Onun için mutlaka her gün zikirleri yapmak lazım, aksatmamak lazım.

Soru: Nefsi terbiye konusunda nefsi cezalandırma yolları nelerdir?

Cevap: Bu nefsi cezalandırmak oluyor bazen. Hani mesela teheccüd namazına kalkamadı. Her gece kalkıyordu, o gece teheccüt namazına kalkamadı. "Sen madem uykuyu sevdin, teheccüt namazına bu gece kalkamadın, ben de sana yarın oruç tutturacağım. Haydi bakalım, çek cezanı da, aç kal da..." diye, mesela böyle bir şey olabiliyor. Bu nefsi bir cezalandırma şeklidir. Bundan başka, yani bir başka ibadeti yapmak. Bir günahın arkasından bir sevaplı işi yapmak, bir hayırlı ibadeti yapmak, onu silecek telafi ettirecek bir şey yapmak olabilir. Bunun dışında nefsimizi ıslah etmek önemlidir, cezalandırmak önemli değildir. Hele böyle işkence tarzında başka cezaları yoktur. İslâm'da nefsi cezalandırmak diye ibadet yapmak, hayır yapmak, başka şeylerle mükellef etmekten başka bir eza cefa şekli yoktur, işkence şekli yoktur. Sadece onları yapabilir.

Allah hepinizden razı olsun. İlminiz, irfanınız, feyziniz, sevabınız, ecriniz çok olsun. Allah hem dünyada hem âhirette sevdiklerinizle beraber, evlatlarınızla, yakınlarınızla beraber mesut ve bahtiyar eylesin cümlenizi.

Esselamü aleyküm ve rahmetullah...

Sayfa Başı