M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (146)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Soru: Kaza namazı olan birsi nafile ibadet zamanlarında kaza namazlarını kılabilir mi?

Cevap: Kılar ama nafile ibadetlerin sevaplarını kaçırmış olur. Nafile ibadetler nedir? İşrak namazı; İşrak namazını kılana mükâfat ne? Bir hac ve umre yapmış kadar sevap verildiğini Peygamber Efendimiz hasen hadîs-i şerifte bildiriyor. E şimdi işrak namazını kılmayacak, 2 rekat sabah namazının farzını ödeyecek. İyi, ödenir ama bir hac ve umrenin sevabı ne oldu? Kaçtı. Zaten o namazı vaktinde kılmamışsın bir kabahat işlemişsin, şimdi kabahatini örteceğim diye yaparken bir kayıp daha yapıyorsun. Bir sevap kaçırıyorsun. Bu ibadeti yap da bu sevabı kaçırma. Çünkü bunun kazası yok. İşrak namazını kılamayacak. Ben bunu şu vakitte kaza etsem dese kazası da yok. Kaçan kaçıyor. Onun için bu 5 tane ibadeti yap da, namazlarını ondan sonraki zamanlarda öde. Ya hepsini ödeyemezsem! Zaten ödeyemezsen ödeyemezsin. Yarın ölür kalırsın ibadetlerin kalacak. O niyete bağlı bir şey. Bizim mezhebimizde nafile ibadetlerin kazası olmadığından onlar kaçırılmaz. Öteki borç olan farz namazların kazasını ayrıca öder. Doğru olan da budur.

Soru: Evvâbin namazı yerine sabah namazının, öğle namazının kazası kılınabilir mi?

Cevap: Kılarsın ama onu kaybedersin. Evvâbin namazının sevabı ne? Evvâbin namazı kılan bir kimsenin 70 yıllık günahı affolunur. Yaşı 70 değilse denizlerin köpüğü kadar çok günahı olsa affolunuyor. Bu kaçar mı! Sen falanca zamanda namaz kılmadın diye onu ödeyeceksin de bu işi yapmayacaksın. Mantıklı değil. Güzel şeyleri kaçırmayalım.

Soru: Cuma günü sakal tıraşı olunur mu olunmaz mı?

Cevap: Sakal tıraşı hiçbir zaman olunmaz. Sakalı kökünden kazımak haramdır. Bütün mezheplere göre haramdır. Bir sürü sakalsız müslüman var. Memuriyettir, talebeliktir; bazı yerlerde yasaklar vardır. Belki mahsur olur. Yasağa uyan bunun haram olduğunu bilsin. Bu şahıslara haram bir şeyi zorla yaptırtıyor. Bu haramdır, yaptırtmamak lazım. Eğer herhangi bir baskı yapan yok da daha güzel görüneyim diye tıraş olunuyorsa günahı büyük olur. Cart curt sinek kaydı tıraş oluyor. Bir kere daha oluyor vesaire. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuş ki:

"Sakalınızı uzatınız, bıyığınızı kısaltınız." Binaenalyeh müslüman Peygamberimizin tavsiyesine uyacak. Sakal kesmek de haram olduğundan yanlış bir iş yapmış oluyor, günaha girmiş oluyor. Öyle yapmaması lazım. Mecburiyet yoksa sakalını kesmeyecek. Cuma mübarek gün diye o zaman kesmeyecek. Cumartesi de, Pazar da, diğer günlerde de kesmeyecek. Buna dikkat etmek lazım.

Soru: Hocam borsa caiz mi?

Cevap: Borsa, bir şirketin hisse senedini almak demektir. Hisse senedini almak da ortak olmak demektir. İnsan hisse senedini aldığını zaman o şirketin ortağı olmuş oluyor. Eğer şirket helal bir iş yapıyorsa ortağın da işi helal demektir. Eğer şirket haram bir iş yapıyorsa haram iş yapan bir şirkete ortak olmak haram bir iş yapmak demektir. O zaman caiz olmaz. Borsada senetleri satılan şirketlerden helal olan varsa alırsınız, olabilir. Ama bugün borsa da hisse senedi almak vermek bir kumar gibi olmuştur. Ben onun ortağı oluyorum diye almıyor. Ucuzlayacak alacak, pahalanacak satacak derken bir kâr bir zarar; iş kumar gibi gidiyor. Tepetaklak batıyorsunuz.Çok büyük zararlar edilmiş olabiliyor. O bakımdan tehlikeli bir iş. Aldığın şirketin yaptığı işe bağlı olarak haram, günah olabilir. Bir de ayrıca riski çok olan bir şey olarak görüyorum. Tavsiye etmiyorum, uygun görmüyorum.

es-Selamualeyküm verahmetullah.

Sayfa Başı