M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (136)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Birisi işaretli bir kağıt vermiş üzerinde rakamlar var; "Bunu üzerinde taşırsanız iyi olur." diyor.

Böyle şeyleri taşımaya lüzum yoktur. Allah'a tevekkül edersiniz, Allah'a sığınırsınız. Allah'a tevekkül edenin yaveri Hak'tır; öyle muskalar boncuklar vesaireler taşımalar iyi olmuyor

Alafranga tuvalet kullanmanın mahzuru var mı?

Mahzuru yoktur, belki faydası vardır. Çünkü alaturkada şimdiki taşlar usulüne uygun yapılmadığından küçük abdestini yaparken etrafa çok sıçrıyor. Eskiden o küçük abdest yeri de delik olduğundan aşağı gidiyordu, çarpma ve sıçrama olmuyordu. Mühim olan idrarın, pisliğin insana bulaşmamasıdır. Şimdi arka tarafta küçücük bir delik yapıyorlar. Bu tarafa şar şar şar fışkırdığı zaman her taraf berbat oluyor. Bacaklarnı, belden aşağısını çocuğu banyo yaptırır gibi yıkamak lazım geliyor. O da olmayınca pis oluyor. Ama alafranga yüz numarada oturduğu zaman hiç olmazsa öyle bir durum olmuyor. Bunun alafranga alaturka bir şeyi yoktur. Eskilerin lazımlığı, altına sürgü sürmeleri falan şimdinin alafranga tuvaleti gibidir. Mühim olan bu pisliğin vücuttan çıkması esnasında başka yerin pislenmemesi ve insanın yıkanıp temizlenmesidir. Mühim olan odur. Yoksa Peygamber Efendimiz'in zamanında ne alaturkası vardı ne alafrangası vardı; şöyle açılıp tenhada işini görüyordu millet, ne yapsın; o zaman kültür, imar, bina durumu bu kadar bile değildi

İki seneden beri cebimde bin dolar var. Bozdurduğum zaman fark almam caiz olur mu?

"Yanınızda dolar gezdirmeyin, mark gezdirmeyin, döviz işi yapmayın." diye biz dergimizde yazdık. Bin doları varmış. Bir senede doların enflasyonu dolayısıyla 980 dolara indi. İki senede daha da indi. Bu hacı efendi Amerikan hükümetine iki senede aşağı yukarı 200 dolar kadar yardımcı olmuş oldu.

O yardımı nereye yaptın?

Amerika'ya.

Altının olsaydı öyle bir yardım olmayacaktı. "Türk parasının değeri düşüyor." diye millet dolar alıyor ama sanki onun değeri düşmüyor mu? Cebinde bir sene beklettiği zaman  yardım etmiş oluyorsun. Ben bunu dergilerimize yazdım. Millet bunu bilmiyor.

Aradaki fark nedir?

Aradaki fark, Türk parasıyla doların şu andaki değerleridir. Fark yoktur, ziyandadır. Bu doları tutan arkadaşımız, Türk lirası da olsaydı dolar da olsaydı enflasyondan dolayı ziyandadır.

Bunun iyisi nedir?

Parayı işletmek.

İşletemediğin zaman iyisi nedir?

Altın olarak tutmak. Altın veyahut bozulmayan bir şey olarak tutmak. Mesela arsa almak vesaire gibi şeylerdir. İnşaallah bizim o hazırlıklarımız da var. Tasarrufu olan kardeşlerimizin tasarrufunu çalıştıracak şirketler kurmamız lazım ki para atıl durup da Amerikalı'ya, Alman'a, İngiliz'e, İsviçreli'ye gitmesin. O bakımdan farkı olabilir ama iki senede çok zarara uğramış.

Şimdi iki yüz dolar kaç para ediyor?

Amerikan hükümetine iki buçuk milyar lira para vermis. Yazık! Cahillik zor! Cahillik münevverlerde de var. Şimdi herkes dolarla iş yapıyor; "Alıyorum, satıyorum." diyor, kâr ettim sanıyor. Ama yanında dolar bulundurdukça enflasyonundan dolayı bütün dünya Amerika'ya vergi veriyor gibi oluyor. Ne lüzumu var? Ben kendi paramı kullansam o zaman o onu almak zorunda kalsa ben ondan o kadar kâr etmiş olacağım. Eskiden beynelmilel kıymet birimi altındı. Amerika'da bir şehirde bir toplantı yaptılar; "Altın olmasın, dolar olsun." dediler şimdi her sene dünyayı - 12 oranında haraca kesiyorlar. Millet bunun farkında değil. Dünyada dolar kullanan herkes, Amerika'ya yardım ediyor, mark kullanan herkes Alman'a yardım ediyor. Ne lüzumu var?

Bir takım uygunsuz hatıralar zihnimi çokça meşgul ediyor, sebebi nedir? Kovmak istediğim halde bir türlü kovamıyorum. Rabıta ve zikir sırasında vücuduma hareket gelmesi, sallanması neye alamettir? Hatıraları, vesvese ve vehimleri kovmak için ne yapmalıyım? Dualarınıza muhtacım.

Bu bir kaç sebepten olur. Bir sebebi lokma ile ilgilidir. Lokma helal olmadığı zaman insanın zihnini böyle vesveseler sarar. Lokmanın helal olmasına dikkat etmek lazım. İkincisi de güzel şeyler okuyup güzel şeyleri söyleyip zikre kuvvet verip bunu bastırmak lazımdır. Abdestli gezmek lazımdır. Abdestli olduğu zaman şeytan yanına sokulamaz. Zikirde vücuda hareket gelmesi normaldir, zikrin tesirindendir

Bir hanım teyze hanımları toplayıp umreye götürüyor, kocası da yok, şer-i şerîf'e uygun mu?

Bizim mezhebimize göre uygun değildir. Kadınlar sefer mesafesine gidemezler, böyle bir şeyi yapamazlar. Umre ve hac zengin bile olsalar kendilerini götürecek kimse olmadığı için üzerlerine farz bile olmaz; onun için yapılan şey yanlıştır!

"Günahı benim üzerime" diyor.

Bu çok çirkin bir sözdür ve yalandır.
Kur'ân-ı Kerîm'de bildiriliyor ki birisi; "Sen şunu şöyle yap; senin hatalarını biz yükleniriz, günahınız bizim üzerimize olsun. Ve nahmil hatâyâküm dedikleri zaman 'Onlar onların günahlarını yüklenemezler. O günaha yine girer.'" diye âyet-i kerîme bildiriyor.

Onun için "günahları bana" sözü çok edepsizce, Kur'ân-ı Kerîm'e aykırı bir sözdür; tevbe etsin.

Ölmüş olan bir kişinin kadın vekili hanımlara tarikat dersi verebilir mi? "Kendisinden mürşit olmaz, verdiği ders ise geçersizdir diyorlar." doğrusu ne?

Evet, bu sözler doğrudur. Bir kadının kendisinin şeyhlik yapması yoktur. Şeyh efendi öldüğü zaman müritlerin yaşamakta olan bir kimseye bağlanması gerekir.

Neden?

Peygamber Efendimiz vefat edince ümmetin Ebû Bekir Sıddîk Efendimiz'e biat etmesi buna işarettir. Çünkü şeyh, onların işlerini çekip çevirecek bir başkandır.

Müezzin kamet getirirken niyet ettim. İmamın tekbir getirmesini beklerken içime bir vesvese geldi. Yeniden niyet ederken imam tekbir getirdi. İftitah tekbirine yetişmek için ikinci niyeti yarıda kesip imama uydum; niyetim sahih midir?

Sahihtir. Niyet zaten insanın ne yaptığının dille ifadesidir; o, imama uymaya niyet etmiş oluyor. Bir defa söylemiş; illa sözlerle söylemesine bile lüzum yoktur. Bir daha söylemiş, ikinci defa içine bir vesvese gelmiş. Vesveseye itibar etmemek lazım. Zaten imam tekbir getirince "Ona yetişeyim." diye Allahu ekber demiş, caizdir.

Sayfa Başı