M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (115)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Çeşitli sorular var; gücüm yettiğince onlara cevap vereceğim ama önce iki tane soruyu cevaplandırmak istiyorum.

Abdest alırken dua okumanın gerektiğini söylemiştiniz. Abdest dualarının bid'at olduğunu duyduk. Bu konuyu açıklar mısınız?

Muhterem Kardeşlerim!

Dinimize o kadar saçma sapan laflar sokmuşlar ki dinimizi karıştıracak öyle laflar dolaşıyor ki Peygamber Efendimiz'in hadîs-i şerîflerinde bütün bu abdest duaları var. Açın ilmihal kitaplarını, mesela Büyük İslâm İlmihali, Nîmet-i İslâm; Diyanet İşleri Başkanlığı'na gidin, sorun. En muteber ilmihal kitaplarına bakın. Hepsinde abdest duaları vardır; bu abdest duaları Peygamber Efendimiz'in hadisleridir, bunlara bid'at denilir mi?

Bu millet ne kadar şaşırdı, ne kadar cahilleşti! Ne kadar saçma sapan laflar söylüyor, anlayın. Abdest duaları Peygamber Efendimiz'in öğrettiği dualar;

"Bunları yapın." diyor, "Yapmayanın sevabı olmaz, sadece abdest almış olur." diyor, millet de "bid'at" diyor. Adamakıllı, bid'atı şaşırmışlar!

Bir de aynı şekilde birisi de "Yemek duası sünnet değildir." demiş.

Yemek duası sünnet değildir de ne sünnettir?

Peygamber Efendimiz; her yemeğe otururken de kalkarken de dua ederdi. Bizzat onun mübarek ağzından çıkmış yemek duaları vardır:

Ekele teâmekümü'l-ebrâr ve eftara indekümü's-sâimûn.

Bizim burada, şu Râmûz kitabında okuduğumuz nice hadîs-i şerîfler var.

Çok sapıklar var. Bir kimse size bir şey söylediği zaman;

"Sen kimsin, neyin nesisin, bilgin ne, nereye dayanıyorsun, kaynağın ne?" diye sorun.

Bak ne kadar saçma şeyler söylüyorlar. Çok yanlış şeyler söylüyorlar. Sünnet olan şeylere "bid'at" demek suretiyle çok büyük günaha da giriyorlar.

Resim çekilip albümde saklanması caiz midir?

Resim çektirmek konusunda çeşitli kaviller var. Mesela Suudi Arabistan'da resim çektirmezler. Harem-i şerîfe fotoğraf makinesi sokturmazlar. Fotoğrafçıları kovarlar ama fotoğraf makinesini satarlar; yasak değil!

Bazıları;

"Fotoğraf ışıkların kâğıt üzerine aksidir. Suya nasıl aksediyor, gözümüzün arkasına nasıl geliyor, onun gibi bir şeydir; bunda bir mahzur yoktur." diyorlar çünkü burada tasvir yok. Doğrudan doğruya ışıkların oraya tesir etmesi var. Yalnız boy resimleri; "Bu benim babamdı, bu benim dedemdi." caiz görülmemiş. Çünkü burada hürmete, hürmetten daha sapık şeylere doğru gidişler olmuş, tarih boyunca. Onun için böyle resimlere, suretlere yasak konulmuş. Ev resmi çekersin, fotoğrafsız olmaz; yirminci yüzyılda gazeteler, mecmualar, mimarlık, mühendislik, birçok ilimler, her şey fotoğrafla gidiyor. Yazma eserlerin fotoğrafı çekiliyor, fotoğraf caiz. Ama bir insanın boy resmi, pek uygun olmuyor, uygun görmüyorlar. Bu kadar anlatalım. Uzundu da esas itibariyle böyle bilin.

Sayfa Başı