M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (111)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Soru: Ayağımda varis var, varis çorabım ayağımda kalır mı, özürlü sayılır mıyız?

Cevap: Şimdi o çorap çıktığı zaman vazifeleri yapamıyorsanız, o zaman o giyim olmuyor, ilaç tedavisi gibi olmuş oluyor. Olur.

Soru: Çarşıda kesilen tavukların İslâm üzere kesildiği söyleniyor. 90 derece sıcak suya batırılarak yolunduğu söyleniliyor. Yenir mi? Ne dersiniz?

Cevap: Şimdi burası İslâm ülkesi olduğu için burada bir tavuk çiftlikleri var. İslam adetlerine uygun olarak keserek bu şeyleri yapmaya çalışıyorlar. İthal tavuk filan olsa onlardaki uygun kesiliyor sayılabilir ama burada yerli tavuk müesseseleri var. Bu Suudluların modern tesisleri, büyük çiftlikleri var. Büyük miktarda. Herhalde onların tavukları Allahualem yenilir. Çok ihtiyat etmek isteyen peynir yesin, ekmek yesin, meyve yesin. Kendisi bilir. Çünkü adamın birisi ucuz diye Macaristan'dan tavuk getirmişse, filanca yerden tavuk getirmişse bilemeyiz derseniz o zaman ihtiyat edersiniz, balık yersiniz ama halka kolaylık göstermek gerekiyor. Halkı yokuşa sürmemek gerekiyor. Peygamber Efendimiz'in tavsiyesi odur. Burada kesilen tavuklar yenilebilir diyor.

Soru: Sabah akşam farz namazlarından sonra secdeye varırken dua ediliyor. Şimdiye kadar hiç rastlamamıştık. Hanefi mezhebinde yapılabilir mi? Neden şimdi yapılıyor? Bir de ellerimizi salık vaziyette mi yoksa dua eder vaziyette mi tutalım.

Cevap: Bu şafilerin yani Hanefilerden başka Hanbelilerin, Şafiilerin mezheplerinde olan bir şeydir, duadır. Bizim vitr vacibinde kıldığımız zaman üçüncü rekâtta yaptığımız, rükûa varmadan evvel yaptığımız gibi duayı bunlar rükûdan kalktıktan sonra yaparlar. Efendimiz'den böyle rivayetler de olduğu için caizdir. Bunlara uyarak böyle yapabilirsiniz. Ellerinizi kaldırsanız da, salık vaziyette dursa da bir mahzuru yoktur. Müslümanlara dua ediliyor. Allah, bu her yerde müslümanlar sıkışık durumda öldürülüyorlar yardımcı olsun diye. Allahualem bir şey yoktur.

Soru: Kıran haccı yaparsak kurban kesildiğini denetleyebilir miyiz?

Cevap: Kurban kesmeyi denetlemek kıran haccına mahsus değildir. Temettü haccında da başka yerde de yani denetlemeye gayret edin. Denetlemek yani kesildiğini görmek veyahut bizzat kesmek lazım. Denetlemesi zor ise ifrat haccına karar vermiştik diyor. Ama daha sevaplı olduğu için kıran haccı yapmak istiyor. Şimdi böyle bazı arkadaşlar görevlendiriliyor, gidiyorlar kurbanı buluyorlar kesiyorlar, ismini söylüyorlar, vekâlet veriyorlar, o kesiyor görülüyor yani böyle oluyor. Bu garantili yapma imkânınız vardır. Tamamen zor değildir, imkânsız değildir ama o gün kurban kesmek başlı başına büyük büyük yorgunluktur. Çok büyük bir şeydir. Burada birde adet çıkarttılar; parayı toplatıyorlar, biz keseriz diyorlar. Onun denetlenmesi mümkün oluyor. Yani denetlenecek şekilde yaparsanız daha iyi olur. Gözünüz göre göre kalbiniz mutmain ola ola yaparsanız daha iyi olur.

Sayfa Başı