M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (26)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Dürru'l-muhtar kitabında "Kalkan balığı haram." yazıyor, ne dersiniz?

Kalkan balığı haram değildir, her balık gibi yenilebilir.

Müzekki kitabında "Boza haramdır." yazıyor.

O boza biraz daha farklı bir boza galiba, bizim yaptığımızdan [değil.] Sarhoş etmesi muhakkak olan boza cinsleri varsa onlar [haramdır.] Mısır'da filan öyle oluyormuş. İçenin kafasını tutuyormuş diyorlar, alkol olduğunu söylüyorlar. Onlar haram.

Margarinlerin içinde domuz yağı olduğu söyleniyor, doğru mu?

O ispat edilmiş bir şey değil ama margarin yağlarının kanda erimediği, damar sertliği yaptığı, damarlara yapıştığı; onun için akıcı yağlar kullanmak gerektiğini söylüyorlar.

İslâm düşmanın yanında çalışan bir işçi aynı şekilde dinden çıkar mı?

Hani zalimin yanında giden deniliyor ya... İslâm düşmanı, işini İslâm'ı yıkmakta kullanıyorsa o zaman doğru olmaz. Ama iş normal bir işse, inşaat işi [vs.] ------------- sanatını icrâ etmek için [orada çalışıyor,] o zaman mahsuru yok.

Çekilmiş bir insan resminin boğazının alt tarafına iki çizgi çekilirse bunun karşısında namaz kılınabilir mi?Doğru mu?

Değildir. Resme karşı namaz kılmak doğru değildir. Çizgi de çekse değişmez.

İthal et yiyebilir miyim?

Mâlum, etin müslümanlar tarafından yenilebilmesi için bir kere hayvanın haram bir hayvan olmaması lazım. Şeriatimizin yasak ettiği bir şey olmaması lazım. İkincisi, kesiliş şeklinin İslâmî olması lazım. Çünkü eti esas itibariyle haram olmayan bir hayvan bile kesilmeden ölürse eti yine yenmez, haram olur. Boğazlanırsa, boynuna dolanırsa yine haram olur, yenmez. Kesim şekli, öldürülme şekli önemlidir. Bıçakla kanının akıtılarak kesilmesi lazım. O kesim şekli öyle olduğu takdirde yenilebilir, öyle olmadığı takdirde yenilemez kardeşlerim.

Allah cümlenizden razı olsun.

el-Fâtiha.

Sayfa Başı