M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (21)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Guslün farzı üçtür; ağza su vermek, burna su vermek, vücudu yıkamak. Bununla namaz kılınır mı?

Kılınır. Ayrıca abdest almaya lüzum kalmadan onunla namaz kılınır.

Hocam bu duaları yüzünden okuyabilir miyiz yoksa ezberlemek lazım mıdır?

Ezberlerse, gönlüne hafızasına yerleştirirse aliyyü'l-âlâ olur. Ama yüzünden okusa da kabul olur.

İslâm'da bıyıkları kökten kazımanın hükmü nedir?

Kâfirlere benzemek olursa haramdır. Ama Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;

"Sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kısaltın."

Onun için dibi, beyazı görünecek kadar kısaltırlarmış. Asıl mühim olan sakal bırakmaktır. Bıyıkların kısa olmasında mahzur yok. Hatta tıraşlansa bile bazı mezheplere göre [cevazı] var. Ama yüzü, gözü, her şeyi ötekilere benzemek tarzında yapmamak lazım.

Geceleyin rahatsız olması nedeniyle yemeden içmeden yatan ancak gecenin bir kısmında kalkıp su içen kimse ne yapacak? [Saatin] kaç olduğundan haberdar değil.

Karanlık gece olduğu kanaatindeyse orucu oruçtur. Değilse ihtiyaten ileride bir gün kaza eder.

Hayatta üç çocuğum var, bir de üç aylıkken vefat etmiş çocuğum var. Akika kurbanını şimdi hepsi için kesmem lazım mı? Ölen için de kesmem lazım mı?

"Vefat etmiş küçük çocuklar mahşer yerinde su dağıtacak. Akika kurbanı kesilmeyenlerin olmayacak." diye rivayet vardır. Ona da kessin.

Evlenmek için söz verdiğim gençlerin dinî nikahını kıydırdım; çarşıya pazara çıkabilirler mi? Bununla gerdeğe girebilirler mi?

Çıkabilirler. Tabii nikâh olmuş oluyor. Ama resmî işlemleri tamamlasın.

Soru: Bir kardeşimizin 1,5 milyon altını var; dükkanı kirada, kendisi de kirada oturuyor. Zekât düşer mi?

Düşer. Altının miktarı neyse o kadar zekât düşer.

İçte giydiğimiz çamaşırların örtünmeyi sağlaması için avret yerlerini örtmesi gerekir mi yoksa daha sonra onun üzerine başka elbiseler giyilerek örtünmenin yapılmasında sakınca var mı?

Mühim olan; bir müslüman avret yerlerini örtecek. Kadın, ayak bileklerinden yüzü elleri hariç her tarafını örtecek. Erkek de diz kapağı ile göbeği arasındaki yeri, avret-i galîzesini örtecek. Öteki tarafı da beldenin örfüne göre örtünmesi lazım geliyor. Bunu sağladıktan sonra tek veya kat kat şeyle, neyle sağlarsa sağlasın tesettür yerini bulmuş olur. Pantolonunu çıkartıyor, pijamasını giyecek, üçgen şeklinde küçücük bir mendil parçası gibi bir donu var; o zaman öbür yerleri göründüğü zaman günah oluyor. Göstermediği zaman günah olmaz, gösterdiği zaman günah olur. Bu kadar basit bir şeydir. Eğer "Birisinin yanında belki soyunurum, ne olur ne olmaz..." diye düşünüyorsa oraları [için] de ölçülü giyinmesini tavsiye ederiz.

Caminin içinde iftar etmekte bir sakınca var mıdır? Kimileri "günah" diyorlar.

Günahı, sevabı iyi bilmiyorlar. Camide namaza durmuş, hurma ikram ediyorsun, su ikram ediyorsun, iftar ediyor. Mahzuru yok. Yemek yese yer. Cami bir müslümanın [evidir.] Biz Allah'ın kullarıyız, O bizim Rabbimiz'dir; ev Allah'ın evidir, kul Allah'ın kuludur. Zamanı gelince beraberce yapıldığında mahzuru yoktur. Ama öbür tarafta şunlar ibadet ediyor, beri tarafta bunlar oturmuş keyif çatırtıyor, kahve höpürtediyorlar... Burası kahvehane değil. Öyle olmaz.

Hz. Ali Efendimiz, evinde biraz canı sıkılacak bir şey olmuş, camiye gitmiş, uzanmış yatmış. Câiz olmasaydı yatmazdı.

Kapıdan girerken ihtiyaten Neveytü sünnete'l-îtikâfe lillâhi teâlâ diye girin. İtikâfa niyet edince yatmak olur, yemek olur, konuşmak olur; çünkü orada itikâfa niyet etmiş olduğundan mahzuru kalmaz. Öylesi daha emniyetli.

Sayfa Başı