M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Sorular-Cevaplar (16)

Videoyu istediğiniz yerden başlatmak için metin üzerine tıklayınız.

Soru: Cuma gecesinde on beş İzâ zülzile okunarak kılınacak namazın niyeti ne olacak?

Cevap: "Allah rızası için kabir azabından korunmak, âhiretin korkularından emin olmak için…" dersin o niyetle kılarsın. Niyetini bulmak zor değil.

Soru: İslâmî gazete alıyorum, resmi var. Mahzuru var mı?

Cevap: İçinde resim olan eve melek girmiyor. Timsal olan, heykel olan ve resim olan eve melek girmiyor. Peygamber Efendimiz'in kendi hanımları bir resimli perde asmışlar da duvara, onu bile sinirlenip kaldırtmış. Evde resim olmayacak. Kibrit kutusunda resim olurmuş. Kibrit çarşıya eskiden İngiltere'den filan gelirmiş. Dedelerimiz çarşıdan eve getirdikleri zaman üstündeki resmi kazıyıp öyle eve sokarlarmış. Resim olmayacak. Ya o gazetelere söyleyin resim koymasınlar, ya da resmini katlayın, kapatın görünmesin. Resim hakkında böyle bir emir var.

Soru: Oruçluyken sakız çiğnerse ne olur?

Cevap: Orucun bozulması için bir şey yutmak lazım. Sakız tatsız tuzsuz bir şeyse -damla sakızı gibi- mekruhtur. Amerikan çikleti dediğimiz nesnelerden biriyse o zaman onun tadından dolayı oruç bozulur! Doğru değil, yapmaması uygun!

Soru: Şâfiî mezhebinden olan bir kişi Hanefî mezhebini uygulayabilir mi?

Mezhepler ehl-i sünnet mezhepleridir.Bir insan nasıl tutturmuşsa öyle gitmesi iyidir. Ama Şâfiî mezhepibinden Hanefî mezhebine geçer, bir oradan bir oradan… Olmaz. Zikzak çizmek olmaz! Bir mezhebi tutup tam gitmek lazım. Çünkü her mezhebin bir sistemi vardır, o sistem bozulur. İkisi de arabadır. Mercedes arabasının parçasına götürüp de BMW arabasına Volkswagen arabasına takamazsın ya! Hepsi gitmeye yarıyor; aldığın zaman uygun olmuyor, böyle kurnazlık tarzında yapmamalı. Müsaade ise zaten mezhep müsaadeyi verir, bir zaruret olduğu zaman, fetva, müsaade çıkar, ona göre olabilir.

Soru: İslâmî bir evlilik yapıyorum ama annem benim istediğim kızı istemiyor… Nedeni: "Kızın İslâm şeriatını yaşayacağım." demesi.

Cevap: Annesine nasihat etsin. "Anne, mühim olan Müslümanlık!" desin. İslâm'ın emirlerini tutması lazım, tutarsa iyi olur. "Tutmayan, Allah'a isyan olan bir insanla bir yuva kurarsam ondan hayır bereket gelmez, âhiret zarara girer!" desin, annesine nasihat etsin. Maalesef işte öyle!

Soru: Muhterem hocam, ben abdest almaya başladığım zaman abdest aldıktan sonra içime bir his geliyor. Abdestim bozuldu, diye devam ediyor. Tamamen abdestim bozuldu diyene kadar bu kelimeyi tasdik ettikten sonra sıkıntım kalmıyor. Aslında abdestim bozulmuyor. Bunu açıklar mısınız? Yellendim diye şüpheleniyorum, bu da genellikle namazı kılıp da cemaatten dağılırken oluyor. Ne yapmam lazım?

Cevap: Bir hususi şeytan varmış, insanın abdestinde şüpheye düşürürmüş. "Abdestin olmadı, abdestin olmadı!.." diye bir duygu veriyor. Birisi Peygamber Efendimiz'in zamanında tekrar tekrar abdest alıyormuş.

"Yâ Resûlullah kaçtı gibi geliyor…"

"Gibi geliyor"a itibar yok! Kaçırdığına dair sesini duyarsan veyahut kokusunu duyursan! Aksi takdirde bir kıpırtı oldu, kaçmadı; abdestin kaçmadı! Kokusu ve sesi duyuluncaya kadar kaçmadı! Bunun vazifeli şeytanı var sırf insanı burada tereddüde düşürmek için herkesin yanına gelir musallat olur, işi bu. Özel mesleği var, ö işi öyle yapıyor. Ona itibar yok, kaçmadı! Kendisi de söylüyor; "İçime öyle geliyor." diyor. Eûzubillâhimineşşeytânirracîm Bismillâhirrahmânirrahîm diyecek, itibar etmeyecek.

Sayfa Başı