M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Ramazân-ı Şerîften Sonra

M. Es'ad Coşan

 Mübarek Mekke-i Mükerreme’den Ramazân-ı şerîflerinizi, Kadir gecelerinizi, bayramlarınızı tüm kalbimle tebrik ederim. Ekremü’l-ekremîn olan ulu Rabbimiz, âcizane yaptığımız cümle ibadet ve taatlerimizi, kusurlu hayrât ü hasenâtımızı, ahsen ve etem olarak kabul buyursun; biz nâçiz kullarına ecr-i cezîl ve sevâb-ı kesîrler ihsan eylesin; bizleri, sizleri, sevdiklerinizle beraber, rahmetine mazhar kılsın, iki cihan saadetine erdirsin. Âmîn, bi-hürmeti Seyyidi’l-mürselîn Muhammedin sallâllâhu aleyhi ve âlihî ecmaîn!

Bu mübarek ay evliyâ olma ayıdır; ibadetin zevkini tatma, mânevî ve derunî hayatın esrarına aşina olma, Allah sevgisini öğrenme, Allah aşkına haramlardan ve günahlardan vazgeçme, nefs-i emmârenin hevesât ve şehevâtını dizginleme, şeytân-ı laînin vesvese ve desiselerinden kurtulmayı başarma, takvayı yaşama kursudur. İnşaallah bu hayatî ve ciddi kursu başarı ile bitirip, salih ve muttakî kullar olacaksınız!
Kurslar, eğitimler, öğrenimler uygulanmak içindir; önce yetişilecek, öğrenilecek, sonra tatbik olunacak. Allah yolunun en önemli, en değerli, en sevaplı azığı Kur’an’ın emri takva; Ramazan’da oruçla, teravihle, tilâvet-i Kur’ân-ı Kerîm’le, gece ibadetleriyle, iftar ve ikramlarla, zekât ve sadakalarla, sabr ü tahammülle camilerde itikâflarla, güzel söz ve hareketlerle... iyice öğrenilecek ve Ramazan’dan sonra da devam ettirilecek, kul artık faziletli bir insan olacak. Çünkü Hakk’ın sevdiği hallerden ve amellerden vazgeçmek olmaz; asaletli kişilere sözünde gevşeklik ve döneklik hiç yakışmaz. Artık Hak yolda ölmek var, dönmek yok!
Ramazan’dan sonra, Ramazan’dan önceki gafil ve cahil hayata tekrar dönmek; şifa bulmuşken tekrar hastalığa düşmek, tertemiz yıkanmışken tekrar çamura, çirkefe batmak, çok çirkin ve çok günahtır. Allah saklasın!
* * *
Yetişmemiz, tam müslüman olmamız, kaliteli bir eleman haline dönmemiz çok önemli bir iş. Türkiye içinde ve dışında, sizleri, bizleri çok yakından ilgilendiren, istikbalimize, emniyetimize, huzur ve saadetimize çok tesir edecek olan, çok mühim olaylar cereyan ediyor. Bunları iyi takip etmez, kendimize çeki düzen vermez, iyi yetişmez, iyi hazırlık yapmaz, görevlerimizi iyi yerine getirmez, var gücümüzle çalışmazsak çok zarar eder, hatta mahvolabiliriz. Hem dünyamız berbat olabilir, hem de âhirette suçlu ve sorumlu tutulabiliriz.
Söylenecek söz çok ama elhamdülillah dergilerimiz var: İslâm, Kadın ve Aile, İlim ve Sanat, Panzehir... Bunlara abone olunuz, dikkatle okuyup söylenenleri anlayıp, yapılması gerekenleri yapınız. En yeni, en aktüel, en canlı bilgiler bunlardadır.
Birçok ilde (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adapazarı, Aksaray, Denizli, Mersin, Maraş, Konya vs.) FM radyolarımız en kaliteli dinî ve kültürel yayınlar yapmaktalar, bunları dinleyin, destekleyin! Olmayan yerlerde kuruluş çalışmaları yapın, çünkü bu, çok hayırlı, çok etkili, çok faydalı bir faaliyet sahası!
Anadolu’da yüzlerce vakıf şubelerimiz; çevre, kültür ve ahlâk derneklerimiz var. Bunlara mutlaka üye olunuz, çalışmalara mutlaka siz de katılınız! Olmayan yerlerde yeni şubeler ve dernekler kurup organize olunuz! Birbirlerinizi iyi tanıyıp, candan sevin ve ihvanlığı güzel yapınız ki bunda maddî, mânevî çok fayda ve büyük ecir ve sevap var.
Malî imkânlarınızı birleştirip büyük şirketler, kooperatifler, kolejler kurunuz; hem daha güçlü olur, hem daha çok kâr eder, hem de hayır yapıp daha çok sevap kazanırsınız.
İslâm’a hizmet etmenin, modern toplumdaki farklı ve güzel şekilleri bunlar. Önümüzdeki günlerde sizlere yeni bazı büyük müjdeler vermeyi umuyoruz.
“Bizi dikkatle izlemeye devam edin!”
es-Selâmü aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuh!
[*] M. Es’ad Coşan, Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri, 355-357.

Sayfa Başı