M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Fakihler Komutandır

M. Es'ad Coşan

 “Fakihler komutandır.” diyor Peygamber Efendimiz. 

Neden? 

Çünkü bütün insanların kulluk görevi, Allah’a itaat etmektir. Allah’ın emirlerini bilen insan onlara yol gösterir, onları hayra sevk eder ve yapacakları işleri Allah’ın rızasına göre yaptırır. Onun için “Halkın asıl komutanları alimlerdir.”

 Fakih ne demek? 

“Fıkıh sahibi” demek. Sezgisi var, anlayışı var, bön değil, kalın kafalı değil; ârif. 

Fakihin alimden farkı nedir? 

Fekaheti var, seziş kabiliyeti var. Allah anlayış vermiş. 

Peygamber Efendimiz; “Allah bir insanı sevdi mi onu dinde fakih kılar.” buyuruyor. Allah bir insanın hayrını murad etti mi ona dininde anlayışlı, sezgili, kavrayışlı bir zekâ verir, anlayış verir. Herkes o tarafa giderken “Benim gönlüme yatmadı, ben o işi yapmam.” der. Herkesin yapmadığı güzel şeyi sezebilir, herkesin atladığı noktada atlamaz. Gerçekleri görebilir, ince gerçekleri sezebilir. Bunun için fakih demek; “sezgisi kuvvetli, anlayışı güzel, zevki var, bilimsel anlayışı var, kalbinde sağlam bir terazi var.” demektir. 

Herkes kaşık yontar ama sapını ortaya getiremez. 

Herkes dokuma yapar ama “Hasır dokumacısını getirip de ipek tezgâhının başına oturtmazlar.” 

Şeyh Sâdî böyle diyor. Hasır dokumak başka, ipekli kumaş dokumak başka. Lahor şalını dokumak başka hasır dokumak başka. Birisi kaba iş, birisi ince iş. Onun için alimler önderlerdir. 

Burada iki türlü şey var: Alimler halka yön verecekler; 

“Gerçek şudur, şunu yapın. Şurası yanlıştır, şuraya gitmeyin. Burası doğrudur, buraya gidin.” diyecekler, görevlerini yapacaklar. “Yöneticilik ve sevk edicilik görevini güzel yapacaklar.” demektir. 

İkincisi de; halka, “Siz de onların sözünü dinleyin.” demektir. Çünkü onlar, Allah’ın rızasının yolunu gösteriyorlar. 

Sayfa Başı