M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Zamâne Müslümanlığı

M. Es'ad Coşan

Dikkat edin ki hiçbir sözünüz bir zalimi desteklemesin. Dikkat edin ki hiçbir davranışınız zalimi desteklemesin.

Zalime “efendim” demek bile günahtır. Zalimi alkışlamak bile günahtır. Zalimin cephesinde görünmek bile günahtır. O taraftanmış gibi görünmek bile günahtır. Zulmün işlendiği yerde durmak da doğru değil. Cihadın en üstünü zalim sultanın karşısında hak sözü söylemektir. İslâm böyle ama bizim Müslümanlığımız başka...
Bizim Müslümanlığımız ile Peygamber Efendimiz’in zamanının Müslümanlığı arasında fark var. İki çeşit Müslümanlık var:
Bir, sahabe Müslümanlığı; iki, zamâne Müslümanlığı... Benziyor ama birbirine zıt iki İslâm. Sahabe Müslümanlığı başka bir şey, zamâne Müslümanlığı başka… Bütün haramları işler, gene de “müslümanım” der. Bir de seni ve beni beğenmez. “Ne bu sakal yahu” diyor, “ne lüzumu var” diyor. “Ne bu başörtüsü” diyor, “ne lüzum var” diyor. “Yirminci yüzyılda faiz yenilmez miymiş” diyor, “ne olurmuş” diyor.
Ramazan bayramında arkadaşım bana; “Evine ziyaret edip de bayram tebriğine gittiğim zaman şöyle şu kadarcık likör verirse, ben de o likörü içersem ne olurmuş?” diyor. Kim diyor bunu? Bizim İlâhiyat Fakültesi’nden profesör... Bunu bana İlâhiyat Fakültesi’nde profesör diyor!
Müftü sarık saranlara çatıyor; “Niye sarık sarıyorsunuz” diyor, “bırakın bu bid’at işleri” diyor. Sarık sünnet, müftü, “sarık bid’attir” diyor.
Eskişehir’in bir kasabası... Arkadaşlar geldiler, şikayet ettiler. “Cami içinde musafaha ediyoruz, cemaatten adamlar kızıyor. ‘Bu ne biçim iş’ diyor, ‘böyle şey mi olur’ diyor. ‘Böyle tokalaşma mı olur’ diyor.”
Her şey karmakarışık, darmadağın… Hepimiz büyük bir imtihan içindeyiz ve zor bir zamandayız; âhir zaman. Dileriz ki durum daha zor, daha kötü olmasın. Çünkü Peygamber Efendimiz buyuruyor ki;
“Âhir zamanda insanın müslüman olması elinde ateşten bir parça, bir kor tutması kadar zor olacak.”
Hadi, Müslümanlığını yaşa, tut bakalım. Ateşi elinde tutabilir misin? İnsanın eli yanar.
Allah yardımcımız olsun.[1]
---------------
[1] 1997.03.14, Almanya, (Gurbet Sohbetleri)

Sayfa Başı