M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Ah Şu Tatil Günleri

M. Es'ad Coşan

Tatil ayları ne tatlıdır, Allah celle celâlüh tüm kardeşlere hayırlı ve güzel tatiller nasip etsin, hepsinin gönlü şen, gözü aydın olsun.

Biz küçükken bazı yaz tatillerinde köyümüze giderdik, ne kadar değişik ve hoş geçerdi günlerimiz! Onun için şim­di tatil deyince hemen uzun gezileri, kır ve köy hayatını te­miz hava ve bol güneşi, deniz kenarlarını ve yaylaları, de­releri, ağaçları, bahçeleri, meyveleri, sebzeleri, çiçekleri, sa­lıncakları, oyunları hatırlıyorum. Basit, konforsuz ama se­vimli bir yaşam!

Acaba tatil, yan gelip yatma, tembellik etme ve keyif çat­ma devresi midir? Hayır, asla! Çocuklar tatilde de en az okul günleri kadar yorulurlar, yanarlar, terlerler, anne ve babalarına ya da dede, dayı ve amcalarına yardımcı olurlar; ama ne tatlı bir yorgunluk! İnsana huzur veren, vücudu dinçleştiren, ruhu dinçleştiren bir yorgunluk...

Ne gariptir ki vücudumuz çalıştıkça gelişen, sağlamla­şan, enteresan bir varlıktır. Hangi uzvu çalıştırırsak o geli­şir, güçlenir: Koşarsak ayaklarımız, balyoz sallarsak pazu- larımız, yüzersek ciğer ve nefesimiz, ezber yaparsak hafıza­mız, düşünürsek akıl ve fikrimiz, yazı yazarsak kompozis­yon gücümüz kuvvet kazanır. Siz hiç böyle işledikçe geli­şen ve güçlenen başka bir alet duydunuz gördünüz mü? Ne büyüksün ya Rabbi! Atalarımız da “İşleyen demir ışıldar, işlemeyen pas bağlar.” dememişler mi!

O halde siz sevgili çocuklar, tatilde tembelleşmemeli, çalışmayı, öğrenmeyi asla terk etmemelisiniz.

Bir de ibadetlerinizi tam yapmalı, ezan okununca nama­zı semtinizin camisine giderek kılmalısınız, çünkü sizler ar­tık büyüdünüz, bir üst sınıfa geçtiniz.

Hele din eğitimi ve Kur’ân-ı Kerîm öğrenimi için tatilin çok büyük bir fırsat olduğunu hiç unutmayın! Eğer Allah’ı gerçekten her şeyden daha çok seviyorsanız O’nun emir ve yasaklarını seve seve öğrenmeye koşmanız gerekmiyor mu?

Hergün biraz Kur’ân-ı Kerîm okumalısınız, hergün biraz sûre ve ayet ezberlemelisiniz. Çünkü sevgili peygamberi­miz Hz. Muhammed-i Mustafâ Efendimiz -O’na salât ü se­lâm olsun- buyuruyor ki:

“İçinde Kur’ân-ı Kerîm okunan eve melekler gelir, şey­tanlar orayı terk eder, kaçar; o ev içinde yaşayan kişiler için genişler, ferahlaşır; hayrı çoğalır, şerri azalır, gider.”

Demek ki mutlu bir yuvanın sırlarından biri de içinde ibadet etmek, Kur’ân-ı Kerîm okumak oluyormuş. Siz de evinizi gökten bakılınca pırıl pırıl parlayan nurlu bir yuva yapmak istemez misiniz?

--------------------------------------

*Çocuklarla Başbaşa, İstanbul 2013, s. 61-64. 

Sayfa Başı