M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Dervişlik Peygamber Efendimiz’in Yolunca Yürümek Demektir

M. Es'ad Coşan

Dervişlik; Peygamber Efendimiz’in sevgili ümmeti olmak, yolunca yürümek; sünnet-i seniyyeye uygun yaşamak demektir. Onun için bid’atlerden uzak durmaya çok dikkat edecek, sünnet-i seniyye çizgisinden ayrılmayacaksınız. Sırât-ı müstakîmde yürüyecek, ruhsatlarla değil azimetlerle amel edeceksiniz. İbadetlerinizi vaktinde yapacaksınız. Evvel vaktinde namazlarınızı kılacaksınız. Erkekler cemaati, cumayı terk etmeyecek. Farz namazlardan ayrı sevaplı işleri de yapacaksınız. 

Sabah namazından sonra Evrâd-ı Şerîfe’mizi okuyup kerahat vakti çıkınca işrak namazını kılın. Sabahla öğlenin arasında duha namazını kılın, çok sevap. Akşam namazının arkasından evvâbîn namazını kılın, günahların affına sebep. Gece yatarken taze abdest alıp dört rekât namaz kılın, bu da çok sevap. Bütün gece ibadet etmiş gibi sevap yazılır. Geceleyin uykunuzu bölüp teheccüd namazına da kalkın!

Soruyorlar:

“Teheccüd namazına nasıl kalkacağız?”

Kocaman, çıngıraklı bir saat alırsınız, saat iki buçuğa kurarsınız; yataktan hoplatır alimallah! Kalkarsınız. 

“Nasıl kalkacağım?..” diyor.

Bir mekanizma yaparsınız. Başınızın üstüne bir kova, içine su doldurursunuz. Kalkmadığınız zaman başınızdan aşağı bir kova su… Kalkarsınız. 

İnsan murad etti mi her şeyi yapar, icat bile yapar. Yeter ki gecenin o vaktinin kıymetini bilip kalkmak istesin!

Sayfa Başı