M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Hepimiz Keşke Her İşi Bırakıp Allahu Teâlâ’nın Yoluna İnsanları Çekmek İçin Çalışsak!

M. Es'ad Coşan

Etrafımızdaki insanları zeki gözlerle süzüp bilmediği şeyleri şefkatle öğretmeliyiz. Dikkat edip de etrafınıza baktığınız zaman göreceksiniz ki “bir şey biliyorum” sanan insanların çoğu pek çok şeyden gafil, bilmiyor. Onlara usûlüyle tatlı tatlı bu işin anlatılması gerekiyor. 

Allahu Teâlâ hazretleri cümlemizi İslâm’ı iyi bilen, başkalarının da bilmesine delâlet eden, hayırlı, faal müslümanlardan eylesin. 

Çünkü bir insan bir kimsenin elinden tutup da onu hak yola getirdi mi, o insanın ömrü boyunca yaptığı hayırlardan ecir alacak. Hayra delâlet etmek... Onu cennete götürmüş oluyorsun, cehenneme düşecek insanı elinden tutmuş oluyorsun; bundan güzel şey mi olur?

وَمَنْ اَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَٓا اِلَى اللّٰهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ اِنَّن۪ي مِنَ الْمُسْلِم۪ينَ 

Ve men ahsenü kavlen mimmen deâ ila’llâhi ve amile sâlihan ve kâle innenî mine’l-müslimîn. “Allah’ın yoluna davet etmekten, onun için söz söylemek durumunda olan insandan daha güzel sözlü kim vardır?”1 

En güzel iş o!

Hepimiz keşke her işi bırakıp Allahu Teâlâ hazretlerinin yoluna insanları çekmek için çalışsak! 

“Keşke benim sevdiğimi cümle cihan halkı sevse de hepimizin konuşması Sevgili’nin sohbeti olsa.” diye şair söylemiş. 

Herkes bu hak yola girse ne kadar memnun oluruz... Biz kıskanç değiliz; “Ben gireyim de başkası mahrum kalsın.” diye değil, aksine “Onlar da girsin.” diye çalışmalıyız. 

Allahu Teâlâ hazretleri cümlemizi dîn-i mübîn-i İslâm’a hâdim eylesin. Dini sahih kaynaklardan sıhhatli bir şekilde öğrenip, kendi hayatında tatbik edip Allahu Teâlâ hazretlerinin rızasına eren, âhirette de sevdiği razı olduğu bir kul olarak huzuruna kavuşan bahtiyarlar zümresine cümlemizi dâhil eylesin.

---------------------------

[1]  41/Fussilet, 33.

Sayfa Başı