M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Günahı Kul İşliyor, Allah Affetmemeye Utanıyor

M. Es'ad Coşan

Şeyh Sâdî Gülistan’ında kitabının münasip bir yerine güzel bir hadisi yerleştirmiş. O hadîs-i şerîf, muteber hadis kitaplarında da vardır. Peygamber Efendimiz diyor ki; 

“Kusurlu günahkâr mü’min bir kul, ‘Yâ Rabbi!’ der, Allah nazar etmez; ‘Yâ Rabbi!..’ yine yalvarıyor, “Yâ Rabbi!” der, nazar etmez, yine Allah’a Rabbi olduğunu bilerek, hitap ederek “Yâ Rabbi!” diye nidâ eder. O zaman Allahu Teâlâ hazretleri meleklerine der ki; 

“Ey benim meleklerim! Ben şu kulumdan utandım. O benden başka Rabbi olmadığına inanmış, biliyor; bana el açmış, boyun bükmüş, ‘Yâ Rabbi, yâ Rabbi…’ diye yalvarıyor. O bunu bilmişken, benim dergâhıma dönmüş, benden affını isterken ben onu affetmemeye utandım, şahit olun; onu affediyorum!’ buyurur, diyor. 

Şeyh Sâdî hadîs-i şerîfin alt tarafına yazmış, onun sözü de güzel, diyor ki;

“Allahu Teâlâ hazretlerinin, Rabbimiz’in lütfunun, kereminin, ihsanının ne kadar çok olduğunu gör, bak; anla ki günahı kul işliyor, affetmemeye Allah utanıyor!”

Subhanallah! Halbuki kulun utanıp “Beni yaradan, bana nimetleri veren Allah’a karşı ben günah işlemeyeyim, edepsizlik yapmayayım!..” demesi lazımdı. 

Günahı kul işliyor, Allah affetmemeye utanıyor; Allahu Teâlâ hazretlerinin keremine, lütfuna, ikramına, ihsanına erhamurrâhimînliğine bak!

Sayfa Başı