M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Cahil insan demek okuma yazması olmayan insan demek değildir

M. Es'ad Coşan

Cahil insan, okuma yazması olmayan insan demek değildir. Cahil insan demek Allah’ın rızasının yolunu anlayamayan insan demektir. İsterse profesör olsun, isterse YÖK başkanı olsun, isterse devlet başkanı olsun. 

Bir insan Allah’ın rızası yolunu anlayamadı mı, isterse beş tane fakülte bitirsin, isterse üniversite rektörü olsun; cahildir! 

İslâm’ın değer hükümleri farklıdır. 

Bir insan dağda çoban olsa, ümmî olsa, elif’i görse mertek sansa, elif okumamış olsa, Allah’ı biliyorsa o zaman o alimdir. 

Yunus Emre alimdir, Oduncu Yunus alimdir. Medresedeki koca kavuklu filanca, şu kadar kitap yazmış ama durumu şöyle şöyle… O adam cahildir. 

Neden? 

Allah rızasını bilmiyor ki. Ömrünü Allah rızasına uygun geçirmedi. Padişahlara yaltakçılık yaparak geçirdi, yanlış fetva vererek geçirdi vs. O zaman o cahil. 

Çok kitap yazmış, o mühim değil; kitapları yutmuş, fareler de yutuyor, boş buldular mı eskiden kâğıtların kaygan olması, üzerinde güzel yazılması için yumurta akı sürerlermiş, kâğıtlar parlasın, kaymak kâğıt olsun diye. O da gayet güzel gıda olduğundan fareler kitapları yiyorlar. 

Sayfa Başı