M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

İslâm’ın Her Çaresi Mükemmeldir

M. Es'ad Coşan

Müslümanların ay hesapları basit bir sisteme bağlıdır. Çok güzel bir sistemdir. Sevimli, tatlı bir sistemdir. Müşahedeye dayanır. İsterse cebinde takvim alacak paran olmasın, isterse okuma yazma bilme, ister dağ başında ol, ister ovada ol, ister denizde ol; yalnız gözün oldu mu, ufka baktın mı hilâli görürsen biter. Yani bu sisteme bağlamış. Her şey kolay.

Alet edevâtta da; alet ne kadar sade olursa o kadar dayanıklı olur; ne kadar alengirli olursa, girdili çıktılı olursa ‘çat’ orası kırılır, ‘pat’ burası kopar, kullanışı zor olur. Bir şeyin sade olması güzeldir. Ustalar da, herhangi bir sanatta ilerlemiş insanlar da yaptıkları eseri mümkün olduğu kadar sade fakat maksada en uygun tarzda yapmaya çalışırlar. 

Sanat tarihi sayfalarını aç, öyle görürsün. 

Süleymaniye, Mimar Sinan’ın en olgun eseri, bakarsın; sapsade. Allah Allah, duvarlarına bak, üstünde bir kubbe var... Ama bir mimar şöyle geriye çekilip baktığı zaman onun çizgilerine hayran olur. 

Edirnekapı’dan, Topkapı’dan Mihrimahsultan camiine bir bakın; çizgilerine hayran olursunuz. Herkes cami yapar ama Mimar Sinan’ın Mihrimahsultan camiinin silüetinde bir şiiriyet vardır, bir güzellik vardır. Erbabı anlar; “Allah Allah, çizgileri ne kadar güzel yapmış.” der. Bazı çizgilerden de -usta olmayan insanların yaptığında da- insan rahatsız olur; “Allah Allah, şurası ne kadar yanlış, ne kadar sevimsiz...” der.

Hâsılı, İslâm her şeyi, en güç, en zor, en derin şeyleri bile, filozofların zor anlayacakları derin meseleleri bile sade bir kalıba koymayı başarmış harika bir dindir. Çok sade bir üsluba bağlamıştır. 

Beş vakit namaz kılıyorsun. Bunu dağdaki çoban da kılar, üniversitedeki profesör de kılar, saraydaki de kılar, herkes kılar. Ama hepsinin ondan anlayışı farklıdır. 

Ana sistem nedir? 

Günde beş vakit kulu Rabbi’nin huzuruna getirmek, O’nun kulu olduğunu kula hatırlatmak, böylece hayatı Allah’ın rızasına uygun çizgide yaşamayı sağlayacak pratik bir ilaç ortaya koymuş olmak. 

İslâm budur. İslâm’ın her çaresi böyle mükemmeldir.

Sayfa Başı