M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Niyet Okla Nişan Almak Gibidir

M. Es'ad Coşan

Niyet okla nişan almak gibidir. Niyetin doğru olursa hedefi vurursun, niyetin eğri olursa hedefe vurmazsın. Ok, “vın” der, başka yere gider, olmaz. Onun için müslüman her şeyde mutlaka niyetini kontrol edecek. 

Namazı kılıyorsun, neden?

Allah emretti, O’na kulluğumu arz edeyim diye. 

Oruç tutuyorsun, niye? 

Allahu Teâlâ hazretleri emretti, “Oruç tutun.” buyurdu, ondan... Nefsim ıslah olsun, takvâ ehli olmayı ve nefsimi tutmayı öğreneyim, irademi kuvvetlendireyim, iyi kulluk yapayım diye. 

Parayı neden veriyorsun?

Allah emretti. Zenginin malında fukarânın gözü var, hakkı var. “Zekat verin” demiş, vermek de zor geliyor ama Allah emretmiş. 

Niye askere, cihada gidiyorsun? 

Can kıymetli ama Allah rızası daha kıymetli... Allah, “Yeri gelince canınızı verin.” demiş, ondan gidiyorum. 

İlmi neden öğreniyorsun? 

Allah’ın rızasını öğreneyim de kendim Allah’ın rızasını kazanayım, başkasını da o yola çekeyim. 

Her şey Allah rızası için olacak. Kim Allah rızası için alırsa, verirse, kızarsa, severse o insan imanını kemale erdirmiş olur, gerisi boştur, bir işe yaramaz. 

Allah için seveceksin, Allah için kızacaksın. 

Şu adama neden kızıyorsun?

Sorma, bu adam bana iyilik de yaptı ama Allah’a âsi geliyor, Allah’ın emirlerine aykırı geliyor. Bana istediği kadar menfaati olsun, Allah’a âsi geliyor, ondan sevemiyorum. Düzelsin ayağının turabı olayım, hak yola gelsin ayağını öpeyim, başımın tâcı olsun. Ama şimdi yanlış yolda…

Peki, şu fukarâyı neden seviyorsun? 

O fukarânın üstü başı perişan ama altın gibi, elmas gibi bir kalbi var, ondan seviyorum. Çok iyi ve gözü yaşlı bir müslüman o. Giyim kuşamı güzel değil ama Kur’an okurken gözyaşlarını tutamaz, gücünün yettiği kadar hayır yapmaya çalışır… Yüzü isterse kara olsun, isterse saçı kıvırcık Arap olsun, zenci olsun, çirkin olsun kalbi pırlanta gibidir. Ondan seviyorum.

İnsan o hâle gelirse Müslümanlık odur. Yoksa dış görünüşe aldandı mı yandı.

Sayfa Başı