M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Bu Yolun Temeli Helal Lokmadır

M. Es'ad Coşan

“Ebû Bekir es-Sıddîk Efendimiz komşudan gelen şüpheli tabaktan bir lokma aldıktan sonra onun şüpheli veya haram olduğunu anladığı için kusarak çıkarmış.” diye meşhur bir rivayeti biliyoruz.

Demek ki lokmamızın helal olmasına çok dikkat edeceğiz, özellikle tasavvufta... Tasavvuf büyükleri, mübarek evliyâullah nasıl evliyâ olduklarını bize işaret yoluyla anlatırken, diyorlar ki;

 “Bu yolun temeli helal lokmadır. Haram lokma boğazdan girdi mi, kalpte feyiz olmaz. Kalp kararır, katılaşır; sonra ayağı kayar, gider.” 

Çok görüyorum! İyi bildiğimiz insanlara bakıyorum, ayağı kaymış gitmiş. 

Neden? 

Haram lokma yiyor, artık gönlü doğru çalışmaz duruma geliyor, katılaşıyor, taşlaşıyor. Ondan sonra yavaş yavaş daha da çukurlara düşüyor, batağın içine daha çok batıyor. Sonunda çok perişan, çok iğrenç, çok sakınılacak, çekinilecek, korkulacak bir ibretli duruma düşebiliyor. 

Aman hepimiz lokmamızın helal olmasına dikkat edelim! Kazancımıza dikkat edelim! Haramların her çeşidinden kaçınalım! 

Neler haramdır?

Haramların listesini yapalım! 

Hangi maddeler maddenin kendisi dolayısıyla haramdır? 

Mesela içki haramdır, domuz eti haramdır. Şu hayvanların etleri yenilmez. Bunları öğreneceğiz.

Bir de helal mal bile kazanç yolu yanlış olduğu zaman -madde temiz olmakla beraber kazanç yolu ters olduğundan- haramlaşır. Kazancın meşru olmasına, gayrimeşru olmamasına, günah yollarından olmamasına dikkat edeceğiz. Haramları sıralayacağız, çoluk çocuğumuza öncelikle öğreteceğiz:

 “Evladım bak! Sakın ha haram yeme! Sonra dünya ve âhiretin mahvolur!” diye ilk önce çocuklarımıza bunları öğreteceğiz. Kendimiz de öğreneceğiz. 

Ne kadar güzel! Eski hanımlar; beylerini sabahleyin işe uğurlarken onlara;

“Aman efendi! Bize helal lokma getir! Biz çok para istemiyoruz, helal istiyoruz, çoluk çocuğumuza haram lokma kazanıp haram getirme!” diye tembih ederlermiş, nasihat ederlermiş. 

“Ben altın, gümüş, bilezik, yüzük, kolye, broş, elmas, yakut istemiyorum; helal lokma istiyorum!” diye bildirirlermiş.

 

Sayfa Başı