M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Takvâ

M. Es'ad Coşan

Takvâ ne demek? 

Takvâ, Allah’tan sakınmak demek. Allah’ın gazabından, azabından, cehennemden, kötülük yapana ceza vermesinden, kötü bir duruma düşmekten ya da Allah seviyorken Allah’ın sevmediği bir insan durumuna gelmekten, gözden düşmekten, rahmet-i ilâhiyeden mahrum kalmaktan sakınmak demek. 

Bütün müslümanların kendisini koruması lazım. Sakına sakına, çekine çekine, düşüne düşüne attığı adımı atması lazım. Asla günahlara yanaşmaması lazım. Bu ana prensibimiz. Ana prensibimizde hiçbir zaman sekte vermemek gerekiyor. 

Bütün yaptığımız işleri düşüneceğiz ve kendi kendimize soracağız ki; “Bu yaptığım şey Rabbimin rızasına uygun mu? Ben bunu yaparsam Allah beni sever mi? Allah beni görüyor, yanımda hâzır ve nâzır. Bunu yaptığım zaman sevap mı alırım yoksa Allah beni sevmez mi?” diye düşüneceğiz ve takvâyı kendimize daima prensip edineceğiz, şiar edineceğiz, her işimizde en önemli ana prensibimiz takvâ olacak. 

Bütün hayırlar buradan çıkıyor. 

İnsan Allah’tan korkunca, cezaya düşmemeye, cenneti elden kaçırmamaya çalışınca, cehennemde yanmamayı düşününce o zaman günahlardan, haramlardan, yasaklardan, çirkin ve zararlı işlerden elbette geri duracak. Çok güzel bir prensip. Hiçbir kimsenin gözüne takılmasa bile, gizli yerde olsa bile, Allah’ın rızasına uygun hareket edecek.

Vettekullah diye Allahu Teâlâ hazretleri; Kur’ân-ı Kerîm’de hepimize her zaman, her Kur’an dinleyişimizde, aşr-ı şerîfler okuduğumuzda karşılaşılabildiğimiz çok büyük bir tavsiye.1 

Onun için takvâyı kendinize şiar edinmeyi aklınıza iyice yerleştirin.

----------------------

[1] Bu tabir, و veya ف harfiyle başlayarak Kur’an ayetlerinde 55 civarında âyette geçmektedir.

Sayfa Başı