M. Es'ad Coşan Araştırma ve Eğitim Merkezi

Allahu Teâlâ hazretlerinin dinine hizmet etmek ciddi bir iştir

M. Es'ad Coşan

Eskiden bizim Devlet-i Aliyyemiz’in yöneticileri Avrupa’ya; “Şu yapılmasın, şu şöyle olmasın, şu hapisten çıkartılsın, serbest bırakılsın…” diye emir gönderirlerdi. Tir tir titreyip dediğini yaparlardı. 

Bu kadar; 1.5 milyar müslüman var, onların liderleri kim olacak? 

Türkiye olabilir! Türkiye onu bırakıyor; İslâm’a düşman, tarihe düşman, Osmanlı’ya düşman!.. Birtakım insanlar Avrupalılar’ın pabucunun altını yalayacak! 

Ne var, ne oluyor? 

Müslümanın izzeti, itibarı var. Teknik bakımdan Japonya da Avrupa’dan geriydi ama şahsiyetinden fedakârlık yapmadan Batı’yı dize getirecek, fethettirecek gelişmeler gösteriyor. Çin şimdi gelişiyor; Hindistan’da, Çin’de atom bombası var. Japonya atom bombası yapabilecek durumda. Dünya üzerinde Batı’dan başka, Avrupa’dan başka ülke mi yok?!

Allah’ın nice dostları, nice candan dostluk yapacak milletleri var. Biz onlara sırtımızı dönmüşüz, tepeden bakıyoruz, ilgilenmiyoruz. Uzakdoğu’dan haberimiz yok, Afrika’dan haberimiz yok, yöneticilerin bir ilgisi yok! Komşularla iyi geçinmek yok… 

***

Bu Avrupalılar durmazlar! Bu Rodos şövalyeleri, Malta şövalyeleri, St. Jain şövalyeleri, Franciscen vs; bunların hepsi dinî teşkilat. Bunlar kilisenin emrinde, bu işleri yapmak için asırlardır uğraşıyorlar ve bunu değiştirecek bir durum olmadı. 

Sayfa Başı